В Запоріжжі пройшов Всеукраїнський круглий стiл з питань викладання предметів духовно-морального спрямування

22 мая 2017, 12:10, Запорожье

22 травня 2017 року пройшов Всеукраїнський круглий стiл з питань викладання предметів духовно-морального спрямування - виїзне засідання Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України, в роботі якого взяли участь майже 70 освітян, представників релігійних та громадських організацій. Від Запорізької єпархії Української Православної Церкви в роботі форуму взяли участь правлячий архієрей Запорізької і Мелітопольскої єпархії УПЦ Високопреосвященніший митрополит Лука, завідувач кафедри богослов'я Класичного приватного університету м. Запоріжжя професор протоієрей Ігор Рябко і старший викладач кафедри Борхович Світлана. З благословення Високопреосвященнішого Филипа, митрополита Полтавського і Миргородського, голови Синодального відділу релігійної освіти, катехізації та місіонерства УПЦ у роботі круглого столу взяла участь співробітник відділу, кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії освіти Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Рогова Олена Георгіївна.

Відкрила засідання Гура Тетяна Євгенівна, в.о. ректора КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» ЗОР, з привітальним словом виступили також Захарчук Віктор Миколайович, заступник директора Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації, Марущенко Володимир Станіславович, голова Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України, народний депутат України V-VI скликань, радник Міністра освіти і науки України, Лука, митрополит Запорізький і Мелітопольський, Ян Собіло, єпископ-помічник Харківсько-Запорізької дієцезії Римо-католицької церкви в Україні.

У своєму вітальному слові правлячий архієрей Запорізької і Мелітопольскої єпархії УПЦ Високопреосвященніший митрополит Лука зазначив, що для вирішення багатьох соціальних і економічних проблем суспільство повинно усвідомити, що починати потрібно з вирішення морально-етичних проблем. Владика подякував учасникам круглого стола за увагу та виразив надію, що спільними зусиллями Церкви й педагогів вдасться нарешті почати вирішувати морально-етичні і моральнісні проблеми українського суспільства, закладаючи тим самим надійний фундамент базових ціннісних орієнтирів його членів - громадян України.

Модераторами круглого стола були:

1. Марущенко Володимир Станіславович – голова Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України, народний депутат України V-VI скликань, радник Міністра освіти і науки України

2. Мальований Микола Михайлович – завідувач Регіонального науково-методичний центру «Освіта та громадянське суспільство» КЗ «ЗОІППО» ЗОР, доктор філософії, доцент.

У процесі проведення з'їзду були проаналізувані такі питання, пов'язані з викладанням предметів духовно-морального спрямування:

- стан духовно-морального виховання у вітчизняних дошкільних, середніх та вищих навчальних закладах та викладання предметів духовно-морального спрямування;

- результати соціологічних досліджень з проблематики духовно-морального виховання;

- проблеми духовно-морального виховання;

- статус вчителя з предметів духовно-морального спрямування;

- духовно-моральне виховання в контексті концепції нової української школи;

- перспективи викладання предметів духовно-морального спрямування;

- механізми впровадження предметів духовно-морального спрямування у дошкільних, загальноосвітніх та вищих закладах освіти;

- інтеграція матеріалів духовно-морального спрямування у процес викладання загальноосвітніх дисциплін;

- засоби навчання з предметів духовно-морального спрямування.

За результатами роботи круглого столу учасники рекомендують:

. Керівникам департаментів освіти, територіальних відділів освіти, навчальних закладів:

· Сприяти викладанню навчального предмету «Етика» або «Етика віри» (за вибором батьків) у 5-6 класах обов'язково.

· Збільшити навчальне навантаження вчителів, які викладають предмети духовно-морального спрямування (деякі вчителі мають усього 0,5 год. на тиждень).

· При розподілі годин з варіативної частини сприяти вивченню курсів духовно-морального спрямування.

· Сприяти створенню кабінетів з предметів духовно-морального спрямування у навчальних закладах області.

· Відновити викладання курсів духовно-морального спрямування у навчальних закладах, в яких відбулися значні скорочення протягом останніх трьох років але є педагогічні кадри з відповідною підготовкою (курси підвищення кваліфікації при ОІППО тощо).

· Сприяти друку навчально-методичних посібників для вчителів, які викладають курси духовно-морального спрямування.

· Щорічно заслуховувати інформацію про стан викладання курсів духовно-морального спрямування у навчальних закладах.

· Обласним інститутам післядипломної педагогічної освіти:

· Відпрацювати алгоритми координації зусиль науковців і педагогів навчальних закладів з метою узагальнення і поширення практик найкращого досвіду технологій і методик у сфері у сфері духовно-морального виховання.

· Забезпечити науково-методичний супровід учителів предметів духовно-морального спрямування.

· Забезпечити супровід віртуальних методичних об'єднань учителів предметів духовно-морального спрямування.

· Провести дослідження щодо викладання курсів духовно-морального спрямування в НВЗ області.

· Забезпечити організацію участі педагогів предметів духовно-морального спрямування області у різноманітних конкурсах, виставках, форумах, презентаціях тощо.

· Сприяти організації та проведенню різноманітних конкурсів/фестивалів/олімпіад обласного та Всеукраїнського рівня для учнів, які вивчають предмети духовно-морального спрямування.

· Забезпечити організацію та проведення ІІІ обласних етапів Всеукраїнської учнівської олімпіади «Юні знавці Біблії».

kafvosp.blogspot.nl, hram.zp.ua